Pire İlaçlama

Pire ilaçlama Pire zıplayan ve ısıran bir haşeredir. Kuvvetli arka ayakları sayesinde 50-70 cm zıplayabilen bu haşere kanla beslenmesini sağlar. Toplam 6 ayağı bulunan pire, öndeki ayaklarını üstünde bulunduğu canlıya tutunmak için kullanır. Baş tarafı çok ufak olup 2 adet gözü bulunan pirenin vücudu yanlardan basık şekildedir.

Pire çeşitleri üzerinde yaşadıkları canlıya göre değişim göstermektedir. Aynı şekilde pire türleri bu canlılara göre isimlendirilirler. En çok bilinen ve pire ile mücadele edilen çeşitleri arasında kedi piresi, toz piresi, köpek piresi, kuş piresi başta gelmektedir. Pireler genel olarak siyah, kırmızı, kahverengi, sarı renklerde olur.Pire bir çok hastalığı bünysinde barındırmaktadır. Bir canlıdan emdiği kanı diğer canlı üzerine geçtiğinde onuda ısırdığı için taşıyıcı rolü çok büyüktür. Bulaştırabileceği hastalıklar arasında verem, tifüs, dizanteri, alerjik bakteriler en başta gelmekte olup 20 nin üzerinde hastalık mikrobunu kan yolu ile bulaştırmaktadır. Bu nedenle pire ile mücadele görüldüğü anda hemen başlatılmalıdır.

Dünyaca ölümcül HİV virüsü olarak bilinen aids hastalığının bir bölümünün pireler vasıtasıyla insanlara ve diğer canlılara bulaştırıldığı bilinmektedir. Hastalıklı bir canlıdan aldıkları kanı diğer sağlıklı canlıya taşıdıkları için çok tehlikeli olan pire ile mücadele çok önemlidir. Deneyimli pire ilaçlama servisleri tek doz uygulama ile sorunu kesin olarak çözebilmektedir. Ancak çok yoğun bir pire istilasına maruz kalınmışsa %10 luk bir oranda ikinci takviye ilaçlaması gerekebilmektedir.

Etkili Pire İlaçlama

Farklı boy ve yapılarda çeşitlilik gösteren pireler canlının kanını günde 4-5 defa emerler ve yumurtlama için buna ihtiyaçları vardır. Pire yumurtasını genellikle kanepelerin yastıklarında ve katlarında bulunan dikiş kenarlarına, yatak, yorgan dikiş yerlerine, ahşap malzemelerin kenarlarına, ağaç kovuklarına, halıların iplikleri içine, çatlak duvar diplerine bırakmayı tercih ederler. Birçok haşerenin tercih ettiği yerler olan bu bölgelerde detaylı ilaçlama yapılması şarttır.

Pire ilaçlama ancak sıvı ilaç uygulaması ile yapılmalıdır. Başka tip bir ilaçlama hizmeti pire sorunuüzerinde etkili değildir. Jel ve yem bırakma gibi yöntemlerle ultraviyole ışın yada ses yayan cihazlarla yapılan uygulama tamamen hatalı olacaktır. Bu tip uygulama ile pire sorununa çözüm olacağını iddia eden kişilere itibar etmeyiniz. Pire ilaçlama etkili haşere ilacı ile yapılmalıdır. Şirketimizin kullandığı pire ilacıyüksek etkili olup Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş insan sağlığına zarar vermeyen bir insektisittir. Tercih ettiğiniz ilaçlama şirketinin ruhsatlı ilaçlama servisi olduğuna dikkat ediniz.

Pire Özellikleri Nelerdir?

Pire zıplayan bir haşere türüdür.
Pire kanla beslenen bir haşeredir.
Pirenin önde 4 arkada 2 olmak üzere 6 ayağı vardır.
Pirenin vücut yapısı basık disk şeklindedir.
Pire yüksek miktarda yumurtlama yaptığı için hızlı bir şekilde çoğalmaktadır.
Pire mayıs ayı ve havaların ısınması ile başlayıp ekim, kasım gibi son bulmaktadır.

Pire Isırması Nedir?

Pire bilindiği gibi kan emerek beslenir. Keskin ağız yapısı ile canlıyı ısırır. İnsanlarda bu pire ısırığı sonucu ciltte kızarıklık ve kaşınma hissi oluşur. Yüksek miktarda pire ısırığına maruz kalan canlı doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Pire ısırığı sonrası başka bir canlıdan aldığı mikroplu kanı bulaştırabildiğinden hastalıklara karşı kontrol için doktora başvurulmalıdır.

Pire İle Mücadele Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında baş gösteren pire sorununa çözüm ilaçlama servisi çağırılarak bulunabilir. Ortamın 2-3 saat kapalı bırakılabilineceği zaman aralığında sıvı ilaçlama yöntemiyle pire ilaçlama yapılarak sorun kesin olarak çözüme kavuşturulur. Halk arasında gaz bulutu olarak bilinen soğuk sisleme tekniği en etkili yöntemdir. Başarı ilaçlama şirketi pire ilaçlamada pülverizatör adı verilen ULV tekniği ürünlerini kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir